Kaip nepadaryti klaidų renkantis aukščiausio lygio vadovus?

Kandidatai, pretenduojantys į aukščiausias pareigas įmonėje, paprastai turi nemažą patirtį, įskaitant pokalbius dėl darbo. Daugelis jų ištobulino savęs pristatymo meną. Kad nenusivilti atrenkant aukščiausio lygio vadovus, įdarbinimo vadybininkas turi išmokti atskirti melą nuo prasimanymo ir nepasiduoti savęs reklamuotojo žavesiui.

Iš šio straipsnio sužinosite:

  • Kuo vadovautis atrenkant kandidatus į vadovaujančias pareigas;
  • Koks yra geriausias būdas pradėti pokalbį su aukščiausio lygio vadovu;
  • Kaip patikrinti pretendento atitikimą eiti vadovaujamas pareigas;
  • Kokiu atveju kandidatas gali būti atrenkamas remiantis panašumo į verbuotoją principu.

Pagrindiniai kandidatų į vadovus atrankos principai

Klaida renkantis nekompetentingą aukščiausio lygio vadovą įmonei gali kainuoti labai brangiai, todėl apklausiant kandidatą į vadovaujamas pareigas nereikėtų pasikliauti vien savo intuicija. Kuo daugiau informacijos apie jį surinksite iš anksto, tuo geriau. Pasidomėkite jo pasiekimais, išanalizuokite, ar jis per dažnai nekeičia darbo vietų, nes net ir ne itin sudėtingam projektui sėkmingai įgyvendinti prireikia kelerių metų. Galite paprašyti rekomendacijų iš jo ankstesnių darbdavių, taip pat susisiekti su įdarbinimo agentūromis, į kurias kandidatas tikriausiai kreipėsi. Gali atsitikti taip, kad įdarbinimo agentūroje jam įvardintas atlyginimas ir darbo lūkesčiai gerokai skiriasi nuo rinkos parametrų.

Ruošdamiesi pokalbiui turėtumėte atsižvelgti į esamus suvokimo efektus ir stengtis sumažinti jų poveikį jums. Tokie efektai, pavyzdžiui, apima „aureolės efektas“, kai verbuotojas pradeda ne taip kritiškai suvokti tai, ką kandidatas pasakė, būdamas paveiktas jo išvardintų aukštų pareigų ir garsių vardų iš savo pažįstamų rato. „Stereotipų ir projekcijos efektai“ trukdo objektyviai suvokti, kai įdarbinimo specialistas skirsto pašnekovą pagal tam tikrą tipą ir automatiškai priskiria jam šiam tipui būdingas savybes arba perkelia savo mintis ir jausmus pretendentui.

Be to, reikia išmokti pastebėti tuos kandidato elgesio niuansus ir pokyčius, kurie atsiranda uždavus tam tikrus klausimus. Šie pokyčiai yra rodiklis, kiek „patogus“ yra klausimas ir kiek nuoširdus bus atsakymas į jį.

Kaip pradėti pokalbį su kandidatu į vadovus

Pradėkite pokalbį neutraliomis temomis arba tomis, kurios kandidatui sukels malonių emocijų. Pokštas yra palankus bendravimui ir sukuria teigiamą nuotaiką, po kurio pokalbį galite perjungti į kandidatui artimas, bet su darbu nesusijusias temas – apie šeimą, vaikus, poilsio vietas, pomėgius ir mėgstamą laisvalaikį. Žmonės paprastai mėgsta apie tai kalbėti ir daro tai atvirai. Atkreipkite dėmesį į pašnekovo laikyseną tokiomis akimirkomis, jo gestus, veido išraiškas, kalbą. Jie bus standartas, nuo kurio nukrypimai parodys, kad kandidatas yra nesąžiningas, nenori sakyti tiesos ar klausimas yra jam nemalonus.

Nuo abstrakčių klausimų pereikite prie temų, kurios kandidatui nebus labai malonios – paklauskite jo apie buvusių atleidimo iš darbo priežastis. Net jei jis pats inicijavo atleidimus, bet kokiu atveju jie vyksta dėl ne itin malonių priežasčių. Palyginkite jo elgesį ir kalbėjimo manierą, jei jis elgiasi įtemptai, pradėjo lėčiau formuluoti frazes ir ilgiau mąstyti, galima daryti prielaidą, kad pareiškėjas nori kažką nuslėpti. Ypač jei jis pradėjo painiotis žodžiuose, kartoja tas pačias frazes.

Renkantis vadovą, nustatykite, ar kandidato kalba suderinama su jo emocijomis ir gestais.

Kai žmogus sako tiesą, jis yra viduje atsipalaidavęs, nesistengia kontroliuoti savo gestų, pozų ir mimikos. Jo frazės natūralios, balsas nedreba, nedaro nereikalingų judesių – atrodo harmoningai. Kai jis aprašo savo teigiamą patirtį ankstesniuose projektuose, o neverbaliniai signalai rodo įtampą, jo elgesio negalima pavadinti kongruentu – greičiausiai ne viskas klostėsi taip sklandžiai, kaip aprašo pareiškėjas.

Atsiliekančios emocijos gali rodyti nesuderinamumą. Pavyzdžiui, pašnekovas pasakojo sėkmingai užėmęs aukštas pareigas prestižinėje įmonėje ir tik kiek vėliau, supratęs savo žodžius, pradėjo šypsotis. Kai žmogus kalba tiesą, žodžiai ir emocijos sutampa laike. Taip pat turėtumėte būti atsargūs, kai to, kas pasakyta, prasmė nesutampa su kalbėtojo veido išraiška. Pavyzdžiui, vardydamas savo pasiekimus ar apibūdindamas puikius santykius su kolegomis ir verslo partneriais, jis periodiškai susiraukia, tarsi būtų suvalgęs citrinos griežinėlį. Greičiausiai šiuo metu jis prisimena nemalonias akimirkas, kurios iš tikrųjų įvyko, ir nevalingai parodo savo tikras emocijas.

Tas vadovas, kuriam sunkumai nėra kliūtis kelyje į pergalę, su tokia veido išraiška jų neprisimins. Pastebėję tokį neatitikimą, turite paprašyti kandidato išsamiau paaiškinti aprašytus dalykus. Tai leis jums įvertinti, kiek minimi faktai suderinami su emocijomis. Gali būti, kad žinodamas jūsų lūkesčius, jis bando įtikinamai kalbėti apie tai, kas iš tikrųjų neįvyko arba apie tai, ko jis visiškai nesupranta.

Daugiau: Primumesse

Atkreipkite dėmesį, jei kandidatas bando išsisukti bendromis frazėmis į jūsų klausimus apie dalyvavimą buvusiuose projektuose, motyvuodamas tuo, kad daugiausia atliko priežiūros ir vadovavimo funkcijas. Tokiu atveju jo dalyvavimo laipsnis greičiausiai buvo minimalus. Žmogus, tiesiogiai dalyvaujantis projekte, yra pasirengęs išsamiai papasakoti apie kiekvieną jo etapą, iki to, kaip buvo atrinkti dalyviai ir kaip tarp jų buvo paskirstytas darbo krūvis.

Kokiu atveju galite pasamdyti kandidatą panašų į save?

Viena iš dažniausių įdarbintojų klaidų yra samdyti kandidatą remdamiesi „jis toks pat kaip aš“. Bet jei esate personalo direktorius, kuris atrenka tinkamą kandidatą į pagrindines vadovo pareigas, išimties tvarka galite vadovautis šiuo principu. Kai pretendentas neturėtų bijoti atsakomybės, geba savarankiškai rasti ir išspręsti problemas, vystyti projektą ir įgyvendinti jį be nuolatinės kontrolės iš išorės, tuomet reikia atlikėjo (iš anglų kalbos perform – ką nors užbaigti iki galo, visiškai). Šiam tipui priklauso dauguma sėkmingų vadovų, todėl šiuo atveju atrankos kriterijus gali būti panašus požiūris į darbą.