Individualios veiklos ypatumai

individuali veikla mokesciaiNorint pradėti verstis individualia veikla, būtina žinoti svarbiausius dalykus prieš užsiimant ja. Kiekvienas asmuo gali įregistuoti veiklą įstatymų numatyta tvarka. Individualios veiklos įregistravimas šiuo metu yra dar paprastesnis. Veiklą galima įregistruoti atvykus į artimiausią valsytibinės mokesčių inspekcijos skyrių ir pateikiant prašymą. Atvykus į skyrių jums nėra būtina žinoti kaip ir ką reikia pildyti – jus aptarnaujantis specialistas jums pasakys kokius langelius užpildyti ir kokią informaciją įrašyti reikiamose vietose. Taip pat būtina žinoti, kad individualią veiklą pagal pažymą galima įregistruoti ir internetu prisijungus prie valstybinės mokesčių inspekcijos puslapio ir pateikiant formą. Registruojant internetu, jums nereikės niekur eiti, o individualios veiklos pažymą galėsite atsisiųsti iš minėto puslapio.

Kiekvienas vykdantis individualią veiklą asmuo turi žinoti, kad jam teks vesti veiklos apskaitą, kuri tikrai nėra sudėtinga. Jums reikės pasirinktinai išrašyti vieną iš galimų apskaitos dokumentų:
Sąskaitą faktūrą,
PVM sąskaitą faktūrą (jei būsite PVM mokėtojas),
Prekių (paslaugų) pirkimo – pardavimo kvitą.
Taip pat privalėsite pildyti gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Šie minėti apskaitos dokumentai ir sudarys jūsų veiklos buhalteriją.

Neretai kyla klausimas dėl mokesčių mokėjimo – būtina žinoti, kad individualios veiklos mokesčiai gali būti mokami kartą per metus arba kiekvieną mėnesį. Mokestiniai metai yra skaičiuojami nuo sausio mėnesio pirmosios dienos iki gruodžio mėnesio 31d. t.y. jūs mokesčius turėsite sumokėti iki gegužės 1d. o mokami jie bus už praėjusius metus, todėl pavyzdžiui jeigu dabar yra 2014 metai, tai jūs iki 2014 metų gegužės 1d. turite sumokėti mokesčius už visus 2013 metus. Mokesčiai yra mokami po gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo, kurią pateikti yra privaloma taip pat iki gegužės 1 dienos.

Gyventojo, besiverčiantio individualia veikla privalomi mokesčiai:
PSD (privalomas sveikatos draudimas): 9 procentai nuo minimalios mėnesinės algos. Šiuo metu PSD įmokos sudaro 90lt. Šią sumą mokėti privalo tie, kurie nėra drausti valstybės lėšomis, trumpai tariant 90lt mėnesinę įmoką moka tiek, kurie tik verčiasi individualia veikla, niekur nedirba ar nesimoko/nestudijuoja. Jau draustiems (dirbantiems, studijuojantiems ir kt.) 90lt mėnesinių įmokų mokėti nereikia. Jų privalomas sveikatos draudimas turės būti sumokamas po gyventojo pajamų deklaracijos pateikimo. Tokiais atvejais PSD mokestis skaičiuojamas nuo pusės pelno.
VSD (valstybinis socialinis draudimas): 28,5 proc. nuo pusės pelno. Šią sumą sumokėti taip pat galima kartą per metus po deklaracijos pateikimo.
GPM (gyventojo pajamų mokestis): 5 arba 15 procentų nuo viso pelno. 15 procentų moka laisvųjų profesijų atstovai: programuotojai, dizaineriai, rašytojai, konsultantai ir kt.

Pelnas yra skaičiuojamas paprasčiausiai iš gautų pajamų atimant leidžiamus atskaitymus (išlaidas). Būtina žinoti, kad leidžiamiems atskaitymams galima priskirti 30 procentų gautų pajamų ir tokiu atveju jų nereikės pagrįsti dokumentais. Jeigu išlaidos yra sumuojamos, tai būtina kaupti tas išlaidas pagrindiančius dokumentus.

Trumpai tariant mokami mokesčiai būtų tokie:
GPM: 5 arba 15 proc. nuo viso pelno
PSD: 90lt/mėn. arba 9 proc. nuo pusės pelno
VSD: 28,5 proc. nuo pusės pelno

Jeigu turite papildomų klausimų, susijusių su individualia veikla, būtinai rašykite el. paštu ir į jūsų klausimą atsakysime nedelsiant.