IV pajamos, sąskaitų neapmokėjimas, PSD

individuali veiklaIndividuali veikla kaip ir kitos sritys sukelia nemažai diskusijų, o tuo labiau klausimų, todėl šiame straipsnyje atsakome į sekančius iškilusius klausimus. Aktualu turėtų būti tiem kas nori pradėti vykdyti individualią veiklą ir nerimauja dėl anksčiau gautų pajamų. Taip pat rasite svarbios informacijos apie sąskaitų faktūrų išrašymą. Neretai paslaugas teikiantys asmenys nežino ką daryti su klientu, kuris neatsiskaito už suteiktas paslaugas ir neapmoka sąskaitos, todėl šiame straipsnyje taip pat apie tai bus kalbama. Žemiau pateikti atsakymai į keletą jūsų klausimų.

Jeigu aš įregistruoju individualią veiklą, tačiau pajamų esu gavęs iš anksčiau, tai tas pajamas man reikės deklaruoti?
Jeigu gaunate pajamas neįregistravę individualios veiklos, tai būtina žinoti, kad deklaraciją reikia vistiek pateikti, na bent jau teisiškai ir sumokėti mokesčius nuo gautų pajamų įstatymų numatyta tvarka. Įregistravus individualią veiklą, deklaraciją turėsite pateikti pildydami tik tai kas susiję su gautomis pajamomis už ataskaitinį laikotarpį. Trumpai tariant – įregistravus individualią veiklą, deklaraciją pateiksite tik nurodžius individualios veiklos pajamas, jei daugiau pajamų šaltinių neturėjote tuo metu vykdydami veiklą.

Sąskaitos faktūros turi būti išrašomos 2 egzemplioriais ar tiesiog ją išrašyti reikia tik klientui?
Sąskaitą faktūrą turi būti išrašoma 2 egzemplioriais – vienas atitenka klientui, o kitą pasiliekate sau, nes privalote vesti individualios veiklos apskaitą.

Ką daryti jeigu klientas neatsiskaito už paslaugas nors darbas atliktas ir sąskaitą faktūrą pateikta apmokėjimui?
Tokiais atvejais, klientui jau yra susidaręs įsipareigojimas ir jis lieka jums skolingas. Būtina žinoti, kad tokie ginčai yra sprendžiami remiantis civiliniu kodeksu, todėl jūs turite pilną teisę bandyti išieškoti skolą teisiniais keliais, žinoma turint visus įrodymus. Būtina pabrėžti tai, kad susirašinėjimas el. paštu turi juridinę galią, o tai gali būti puikus įrodymas bandant prisiteisti skolą.

Noriu pradėti dirbti pagal IV pažymą privačia muzikos mokytoja, pajamų gaunu kol kas nedaug, tačiau patiriu nemažai išlaidų knygoms kėdėms ir t.t.  Ar kainuoja registruoti tą veiklą? Jei taip – kiek? Ar reikia mokėti mokesčius jeigu neatsiperka išlaidos? Taip pat esu studentė, tad galbūt yra kokių lengvatų?
Individualios veiklos įregistravimas nekainuoja nieko. Indvidualios veiklos mokesčiai yra mokami iš gautų pajamų atimant leidžiamus atskaitymus t.y. išlaidas, todėl logiška, kad jeigu pelno nėra, tai ir mokesčius nebus nuo ko mokėti. Esant studentui keičiasi tik PSD įmokų mokėjimo tvara, jokios lengvatos nėra taikomos.