Kokį gyventojų pajamų mokestį mokėti?

Besiverčiantys individualia veikla pagal pažymą neretai yra klaidinami mokant mokesčius valstybei. Kaip bebūtų – kiekvienas savarankiškai besiverčiantis asmuo, prieš registruodamas individualią veiklą turi žinoti kokiai asmenų grupei jis priklauso ir kokiu gyventojų pajamų mokesčio tarifu bus apmokestintas jo pelnas. Yra dviejų rūšių GPM tarifai, kurie yra priskiriami pagal veiklos pobūdį, o nemažai asmenų klysta manydami, jog šio mokesčio tarifą jie gali pasirinkti patys. Taip tikrai nėra – vertėtų žinoti tai, kad veiklų sąrašas yra skirstomas į keletą grupių. Apie veiklas ir joms taikomus mokesčius ir norėtume pakalbėti šiame straipsnyje.

Veiklos registravimas užima šiek tiek laiko todėl, nes būtina išsiaiškinti ar jūsų pasirinkta veikla iš ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus yra galima vykdant pagal pažymą. Būtina žinoti, kad kai kurias veiklas galima vykdyti tik turint verslo liudijimą, o tai dažniausiai būna realioje vietoje užsiimant kažkokia veikla, iš kurios yra gaunamos pajamos, pavyzdžiui savarankiškai dirbantys statybininkai privalo turėti verslo liudijimą, turguje dirbantys ir pardavinėjantys savo paslaugas asmenys, taip pat gali dirbti su verslo liudijimas, tačiau jeigu prekyba vyksta internetu, tai būtina žinoti, kad ji negalima su verslo liudijimu – tokiais atvejais yra reikalinga individualios veiklos pažyma. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad kai kurias veiklas galima vykdyti tik turint juridinį statusą t.y. tik įregistruojant įmonę. Prieš registruojant veiklą, būtina konsultuotis su valstybinės mokesčių inspekcijos konsultantais ir išsiaiškinti ar minėta veikla galėsite užsiimti turint tik individualios veiklos pažymą.

Nemažai keblumų sudaro ir tai, kad nemažai žmonių nežino koks EVRK kodas turėtų atitikti jų norimą vykdyti veiklą, o čia kiekvienam gali pagelbėti statistikos departamentas, kuriam galite nusiųsti el. laišką ir pasiteirauti koks veiklos rūšies kodas yra priskritas jūsų veiklai. Susisiekti su statistikos departamentu dėl veiklos rūšies kodų galite el. paštu klasifikatoriai@stat.gov.lt

Dėl gyventojų pajamų mokesčio priskyrimo – jūs privalote žinoti ar jūsų veikla yra priskiriama laisvajai profesijai t.y. jeigu jūs teiksite programavimo, dizaino, rašymo, konsultacines ir kitas paslaugas, tai jūs būsite priskiriami laisvųjų profesijų atstovams, o jie privalo mokėti 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifą,  daugiau informacijos apie laisvąsias profesijas rasite čia. Visi kiti, įskaitant ir visą prekybą, privalo mokėti 5 procentų GPM tarifą. Šis mokestis yra mokamas nuo viso pelno.

Siųskite savo klausimu mum el. paštu info@uzsidirbu.lt