Įprasta, kad nemažai asmenų vis labiau pradeda domėtis informacinėmis technologijomis, todėl vis dažniau iš besirenkančių profesijas asmenų nemažas dėmesys skiriamas programavimo specialybei įgyti. Kaip bebūtų – Lietuvoje nemažai programuotjų šias paslaugas teikia ir neturėdami jokio diplomo, o šiuos įgūdžius įgavo savarankiškai mokydamiesi iš internete viešai pateiktų šaltinių. Didžiulis klausimas naujokams kyla – kaip įteisinti teikiamas programavimo paslaugas. Šiame straipsnyje pateikiama pagrindinė informacija tiems, kurie nori pradėti teikti šias paslaugas teisėtai.
Veiklos įregistravimas – pradžia. Kaip ir kiekvienai veiklai įregistruoti reikalingas ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus kodas. Tiek programuotojai, tiek ir grafiniu dizainu užsiimantys ir šias paslaugas teikiantys asmenys, registruodami veiklą, turi nurodyti 62.01 Kompiuterių programavimo veiklą ar šalia esančias panašias veiklas.
Programavimo paslaugoms yra taikomas 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas, nes ši veikla yra priskiriama prie laisvųjų profesijų. Mokesčiai yra įprastiniai – valstybinis socialinis draudimas ir privalomas sveikatos draudimas, kurie yra mokami įprasta tvarka kaip ir kitų individualią veiklą vykdančių asmenų.
Programavimo paslaugas teikiantys asmenys, kaip ir kiti privalo vesti aspskaitą ir klientams išrašinėti vieną iš apskaitos dokumentų bei pildyti apskaitos žurnalą. Apie individualios veiklos buhalterijos pildymą, daugiau informacijos rasite paspaudę šią nuorodą.
Taip pat verta žinoti ir tai, kad programuotojai gali teikti programavimo paslaugas ir pagal autorines sutartis arba sudarę paslaugų pirkimo – pardavimo sutartį su klientu. Tokiu atveju ir jokios apskaitos dokumento išrašyti nereikėtų.
Mokesčių mokėjimas yra įprastas, todėl programuotojai teikiantys paslaugas pagal individualios veiklos pažymą, mokesčius moka tokia pačia tvarka kaip ir kiti: pateikdami gyventojo pajamų deklaraciją už praėjusius metus ir sumokant mokesčius nuo gauto pelno.
Apibendrinant programuotojų mokesčius, jie yra tokie patys, tik skiriasi GPM mokestis. Visi programuotojų mokesčiai:
GPM: 15 proc. nuo viso pelno
VSD: 28,5 proc. nuo pusės pelno
PSD: 90lt/mėn arba 9 proc nuo pusės pelno.
Tvarkant apskaitą, jiems taip pat galioja tas pats pasirinkimas ir jie turi teisę pasirinkti, kad išlaidomis laikyti 30 procentų gautų pajamų ir šių išlaidų nepagrįsti jokiais dokumentais. Tai yra išties puiku, nes žinant, kad programavimo paslaugų teikimas nereikalauja jokių žaliavų ir prekių įsigijimo išlaidų, leidžia padidinti neapmokestinamų pajamų sumą.