Individuali veikla nepilnamečiui ir kiti klausimai

individuali veikla nepilnameciuiNepaslaptis, kad Lietuvoje vis dažniau pasitaiko jauno amžiaus žmonių kurie nori dirbti sau ar tiesiog pradėti nedidelį verslą. Didžiausia problema su kuria jie susiduria – nepilnametystė. Individuali veikla nepilnamečiui yra galima, tačiau reikia atsižvelgti į keletą faktų, kuriuos ir norėtume paminėti šiame straipsnyje. Laikui bėgant, keičiasi ir šalies įstatymai, todėl šiame straipsnyje pateikiama informacija, po kurio laiko gali tapti nebe tokia tiksli, todėl siūlome atsižvelgti į tai kas šiuo metu galioja nepilnamečiams, o esat būtinybei kreiptis į tam tikras institucijas dėl informacijos patikslinimo.

Anksčiau veiklą vykdyti nepilnamečiams buvo gana keblu, tačiau dabar pilnametystės dar nesulaukę asmenys, gali džiaugtis tuo, kad ir jiems yra sudarytos tam tikros galimybės verstis individualia veikla pagal pažymą. Būtina žinoti svarbiausius dalykus, kurie yra reikalingi norint verstis komercine veikla.

Individuali veikla nepilnamečiams yra galima tik tokiu atveju, jei nepilnametis asmuo teisiškai yra pripažintas visiškai veiksniu asmeniu. Tai reikšia, kad asmuo teismo būdų turi gauti vadinamąją „emancipaciją”. Tokiu atveju jam bus taikomos išimtinės teisės ir jis galės vykdyti individualią veiklą pagal pažymą kaip ir kiti, daugiau negu 18 metų turintys asmenys. Būtina žinoti, kad tam tikromis aplinkybėmis, kartais nepilnamečiai ir taip yra pripažinti teisiškai emancipuotais. Kad asmuo būtų pripažintas teisiškai emancipuotu jis turi:

Būti ne jaunesnis nei 16 metų.
Turi būti pagrindas leisti nepilnamečiui pačiam sudaryti visus sandorius.
Turi paduoti pareiškimą teismui dėl emancipacijos arba tai turi padaryti tėvai arba teisėti globėjai
Turi būti paties nepilnamečio sutikimas.

Teisinis pripažinimas visiškai veiksniu remiasi Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 2.9 straipsniu. Taip pat būtina žinoti, kad emancipacija gali būti atšaukta, jeigu toks pripažinimas daro žalos tėvams ar globėjams ar jų teisėtiems interesams. Ją atšaukti gali ir pats nepilnametis.

Trumpai tariant, norint nepilnamečiui vykdyti individualią veiklą pagal pažymą, jam reikia gauti tėvų ar teisėtų globėjų sutikimą ir su juo kreiptis į teismą, kad jis būtų pripažintas visiškai veiksniu arba tai turi padaryti tėvai/grlobėjai gavę nepilnamečio sutikimą.